poniedziałek, 29 maja 2017

Move your body, take a walk in..Xlendi/ Rusz się i idź na spacer w ...Xlendi

 

Move your body, take a walk in..Xlendi

 
Particularly we can speak about two types of holiday-maker: the one who likes active holiday and the one who prefers passive holiday. This post is addressed to both groups, as I truly believe nobody want to miss about great landscapes of Malta, which can be seen only if you decide to move you’re a…J

There are numerous routes on both islands, giving an opportunity to see Malta and Gozo from other perspective.  In my humble opinion the mean of transport changes everything. Once you are travelling by bus you will never noticed all this, what you see when you are travelling on your feet.  This is also one of the essential rules or better to say sth what is giving sense to pilgrimages all kinds. Going by foot, step by step, looking around and admiring the nature, surrounding us, smelling the flowers and hot air, feeling the road in the bones- don’t be too lazy to miss it!

 
The walk, I would like to recommend this time, is not for all as before you take the walk itself you must firstly climb on a cliff, which is a little bit steeply sloping. The walk begins in small village on Gozo, Xlendi, which I described shortly some time ago. Near the bay, you can see steps going on the big, high rock. They will bring you high, but not high enough, so you need to carefully climb further. Do not forget to wear good shoes, otherwise you might slip down and have a serious accident. Once you have managed to climb on the main cliff, you will find some small houses for farmers and also fields with vegetables. This is amazing how the Maltese people are using every single piece of soil for agriculture! Being on the top of the cliff you can admire the Citadel in Gozos capitol, Victoria/Rabat, Xewkijas church, Xlendi and much more. Take a look of my pictures and think it over. It might be good alternative for crowded cities or an opportunity not to visit only the most popular tourist’s attraction, but sth unique.
 
Rusz się i idź na spacer w ...Xlendi
 
Urlopowiczów można generalnie podzielić na dwie podstawowe kategorie: tych którzy lubią spędzać urlop aktywnie oraz tych, którzy wolą słodkie nicnierobienie. Ten post jest adresowany do obu grup, ponieważ jestem zdania, że nie ma nic piękniejszego niż piesze wedrówki po Malcie czy Gozo, dziękiktórym można spojrzeć na wyspy z innej perspektywy.
Przemierzanie drogi na pieszo stanowi takze główny element lub mówiąc inaczej, podstawowy sens każdej pielgrzmki. Poruszając się na własnych nogach, krok po kroku, inaczej odbieramy odległość, czujemy zapachy których dotychczas nie czuliśmy i widzimy rzeczy, które umnęłyby nam niechybnie, gdybyśmy jechali autobusem, bądź samochodem, a nawet rowerem. Kto choć raz spróbował wędrowania, gdzie na końcu drogi czekał pewien sprecyzowany cel, ten wie o czym mówię.
 
 
Na Malcie i Gozo jest wiele tras, którymi można wędrować. Ja chciałabym dziś krótko opisać i polecić spacer połączony ze wspinaczką na wysokie skały. Nie jest to oczywiście wycieczka dla wszytkich, ale każdy kto czuje się na siłach i ma ze sobą dobre, sportowe buty, może ją odbyć. Pamiętajcie jednak, że obuwie odgrywa tutaj kluczową rolę. Skały się śliskie i łatwo o wypadek. My zabieramy ze sobą na urlop zazwyczaj buty do wspinaczki, wersję na lato. To wygodne obuwie, które można też nosić na codzień, co zauważycie u wielu osób, głównie u Niemców, ale zamiłowanie Niemców do artykułów sportowych to temat na osobnego postaJ
 
 
Wycieczka rozpoczyna się w małej wiosce Xlendi, Gozo, którą już swego czasu krótko opisałam na blogu. Obok zatoki są schody, prowadzące na górę. Kiedy się skończą, trzeba się ostrożnie wspinać dalej po ścianie skalnej. Nie trwa to długo i nie jest jakoś specjalnie niebezpieczne czy zabronione, powtórze jednak jeszcze raz, że trzeba być przy tym ostrożnym. Kilka metrów wyżej znajdziemy się na płaskiej półce skalnej i stamtąd już można iść spacerkiem dalej.
Zadziwią nas nie tylko piękne widoki na Cytadelę w Rabacie, kościół w Xewkiji czy samo Xlendi z góry, lecz także liczne pola uprawne na tej wysokości. To zadziwiające jak bardzo Maltańczycy starają się wykorzystać każdy kawałek ziemi uprawnej!

Kiedy już będziecie na samej górze macie kilka opcji do wyboru w zależnosci od tego ile macie czasu. Spójrzcie na nasze fotografie i zastanówcie się, czy udało mi się was zachęcić do ruszenia tył...ka z tarasu hotelu, z hotelowego baru czy z wody. Takich krajobrazów nie zoabczycie nigdzie indziej! Serdecznie polecam więc piesze wędrówki tą i innymi trasami jako alternatywę dla zatłoczonych miast i innych atrakcji turystycznych, gdzie wszyscy już przed wami byli!

2 komentarze:

  1. Uwielbiam górskie wycieczki! To coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam na Maltę i Gozo na małe i wielkie wyprawy. Skoro lubisz piesze wycieczki przeczytaj koniecznie o naszej wędrówce do Red Tower:) To tez były widoki! Cdn. :)

    OdpowiedzUsuń