wtorek, 3 maja 2016

‘Strage’ children names in Malta in 2015/ ‘Dziwne’ imiona dzieci na Malcie w 2015 roku

Baby of good friend of mine, born some weeks ago.
‘Strage’ children names in Malta in 2015 ‘

In 2015, couples must have had some fond memories of romantic days spent in the sun, sipping whisky and having a marvelous time being in love.With these words begins an article in The Time of Malta, describing ‘weird’ children names in in year 2015.

Taking a look of the list I was quite shocked; I did know that Hollywood stars are tending to name their children in very original way (see for instance daughter of Geri Halliwell from Spice Girls, which is called Bluebell Madonna, Bluebell is a flower endangered with extinction, Madonna, Queen of pop, is the biggest idol of Geri), but ‘normal people’ seems to follow this trend as well! This is of course not only in Malta, where it is taking place. Also in my first and second homeland we can observe weird names for the youngest generation.  Anyway, let’s take short look of my favorite Maltese odd names from 2015:

             Xemx; Maltese explanation says: Ix-Xemx hija stilla; what means: the sun is a star (...); children with this name will hopefuly have very sunny life;
             Jack Daniel: the American distiller and the founder of the Jack Daniel’s Tennessee whiskey distillery.
             Gliven: according to the Urban Dictionary, this is a slang word for an abortion.
             Massabielle: the most sacred grotto at the Sanctuary of Our Lady of Lourdes.
             Magd: in German it is a word (das Magd) which means maidservant as well as countrywoman without education. 

Well, in my family and by nearest friends I cannot observe this trend for now. But who knows, my brother just got married and is definitely going to have children soon. I can only hope he would name them with good, old-fashioned names typical for the place he is living, or just universal ones.

PS: My very favorite strange name is Dweezil (son of Frank Zappa).It’s not from Malta, but makes me laugh every time I think about this I read Frank Zappa went to the court, to get an official permission for registering the mentioned above name of his son.
 
Complete article can be find under this link:
http://www.timesofmalta.com/articles/view/20160331/local/hi-jack-daniel-its-me-xemx.607354
 ‘Dziwne’ imiona dzieci na Malcie w 2015 roku
W 2015 roku pary musiały mieć czułe wspomnienia o romantycznych  dniach spędzonych w słońcu, kiedy popijali whisky i spędzali cudowne chwile będąc zakochanym.
 
W ten sposób rozpoczyna się artykuł w The Times of Malta dotyczący dziwnych imion dzieci w 2015 roku. Kiedy przejrzałam opublikowaną tam listę imion oraz ich znaczenie, byłam dosłownie zszokowana, jak bogatą wyobraźnię mają niektorzy rodzice. Wiem, że gwiazdy filmowe kochają sie w dziwnych, nie przepraszam, oryginalnych imionach dla swoich dzieci( za przykład może posłużyć córka Geri Halliwell ze Spice Girls, która ma na imię Bluebell Madonna, Bluebell to zagrożony wyginięciem gatunek dzikich niebieskich kwiatków w kształcie dzwoneczków, Madonna zaś wzięła się od pseudonimu królowej popu, która jest wielkim idolem Geri), ale ten swoisty trend na posiadanie nietypowego imienia, przenosi się coraz bardziej na normalnych zjadaczy chleba. Oczywiście tą tendencję do nadawnia oryginalnych imion możemy zaobserwować nie tylko na Malcie. Moje obie ojczyzny nie są wolne od dzieci o imionach, ktorych nikt nie potrafi nie tylko wymówić, ale i zrozumieć skąd się wzięły. Skupmy się jednak na moich ulubionych imionach maltańskich dzieci z rocznika 2015:
 
     Xemx; krótki opis tego słowa w języku maltańskim brzmi:
 Ix-Xemx hija stilla; co oznacza: słońce jest gwiazdą (...); można śmiało powiedzieć, że dzieci o tym imieniu urodziły się pod szczęśliwą gwiazdą.
    Jack Daniel: chodzi oczywiście o słynnego producenta whiskey.
     Gliven: słownik maltańskiego slangu miejskiego mówi, że słowo to oznacza aborcję.
   Massabielle:najświętsza grota w sanktuarium maryjnym w Lourdes.
   Magd: w języku niemieckim słowo rodzaju nijakiego (das Magd), które oznacza służącą, pokojówkę, bądź prostą, niewykształconą kobietę ze wsi.
 
Póki co moja rodzina oraz krąg najbliższych przyjaciół jest wolny od tego zjawiska bycia oryginalnym za wszelką cenę. Mój brat ostatnio się ożenił i z pewnością niedługo pomyśli o dzieciach. Mam tylko nadzieję, że nada im dobre, staromodne imiona, pasujące do kraju w którym mieszka, bądź nazwie je tak uniwersalnie, że nikt nie będzie miał problemów z poprawną wymową ich imienia.

PS: Moim idolem pozostaje człowiek o imieniu Dweezil, bynajmniej nie z powodu jego twórczości muzycznej. Dweezil to w wolnym tłumaczeniu wielki paluch u nogi! Frank Zappa, ojciec rzeczonego Palucha, musiał stoczyć bój w sądzie o pozwolenie na rejestrację takiego imienia. Dweezilowi oryginalne imię nie przeszkodziło to jednak w karierze, chyba wręcz przeciwnie. Nie jest to co prawda Maltańczyk, ale nie mogłam się powstrzymać, żeby o nim nie wspomnieć.

 Artykuł jest dostępny w całości pod poniższym linkiem:
http://www.timesofmalta.com/articles/view/20160331/local/hi-jack-daniel-its-me-xemx.607354
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz