środa, 9 marca 2016

Advantages and disadvantages of public transport/Zalety i wady komunikacji publicznejAdvantages and disadvantages of public transport

We all know how it is, when we oversleep: the whole world seems to be against us. The clothes are suddenly too tight, the shoes too small and the car is not working. Then the only solution, which remains, is to go to bus/train station and use public transport. There might be a slight delay, but anyway we are rolling in the right direction.

The situation looks different, when we are on holiday. Then 10-15 minutes delay are not a problem, are they? Late arrival or not, I can recommend you using the busses in Malta and Gozo, as they are the best mean of transport. If you have never trained for F1 race, driven a jeep through mountains, or simply cannot understand the driving etiquette on the left side (like in UK), do not loan a car.

Public transport in Malta is good organized and available from all cities on Malta and Gozo( Comino have no roads or only one road, as at the moment only 1 person live there and there is only one small hotel on the Island, open seasonally and nothing more).  Malta’s public transport is promoting himself with 360 buses as youngest and most modern fleet in Europe. What is very important for tourist aside from UK, if you wish to board a bus, you should indicate clearly to the driver of an approaching bus. Even if you are waiting near the bus stop and every sight on the sky and earth is saying, you want to hop in, you need to signalize it anyway.
For all potential Malta visitors I can recommend two tickets options, available since last year:
·  Explore ticket (Adult €21 / Child €15) - unlimited travel for 7 days in any part of Malta and Gozo. You can hop on or off anytime, as many times as you want, and at any time. This card is valid for travel on day services and night services; unlimited travel, any time of the day. The card is valid for seven days starting from the first day and time that the card is validated on the bus.

·   12 Single Day Journeys (€15), perfect for those using the bus every now and then, this card can be shared with the whole family and is valid for one year. You can also use this card on Night Services as well.
Tickets are available everywhere; at Sales and Information Offices, small grocery shops and other outlets and can be used immediately. There are some changes in bus plan, as well as conditions of using bus ticket since last year. For instance the bus service in Gozo is also operated by Malta Public Transport and passengers visiting the island can travel using the same bus cards and tickets used in Malta. In the past, you needed to buy separate ticket for Malta and separate for Gozo. Another new thing is the bus terminal in Valletta, divided into A, B and C area. It has been officially opened last year in December, during our 3-week stay in Malta, so from one day to another, we were simply lost and needed to inform ourselves about new bus stops and lines. The plans of busses are available in hotels, Tourist Information and some places of interest. This is a free brochure, which you can have with you all the time. The bus drivers are also very helpful and always ready to advise where you need to hop off or which bus is the correct one for your destination, once you are confused.But the public transport in Malta has also some disadvantages. The locals are mostly complaining about following things: too less busses for particular destinations, too rare departures for some directions, overfilled busses and most of all daily delays. To be honest, I can confirm that the late arrival must be really annoying for all Maltese people. Being on holiday, you don’t matter, but going to work, you need to consider some fixed timetables. We are used to small delays, but once I was waiting 2 hours, together with my mom on a bus station. It was as we wanted to visit Gozo, starting from St. Paul’s Bay. We were waiting from 7:30 a.m. up to 9:00 a.m. for any bus going to this direction. It was still warm (October) and nice bakery was near the bus stop, but still, it has changed our plans and surely make the life of all working people into hell on that day. Thinking about Malta busses, one minute delay of my German bus seems not to be important. Well, as English people say: when in Rome, do as the Romans do. So please take your time traveling through Malta and Gozo and don’t be angry with any delay of the bus. You are finally on holiday!
Zalety i wady komunikacji publicznej
Wszyscy znamy ten scenariusz: jest poranek, budzik zadzwonił za późno, ubieramy się w pośpiechu, wrzucając do toreby komórkę i portfel. Próbujemy ubrać buty i kurtkę, ale one nie leżą, jakby skurczyły się w ciągu nocy. Biegniemy do garażu, gdzie czeka nas kolejna niemiła niespodzianka. Samochód strajkuje. Zatrzaskujemy ze złością drzwi i przemieszkamy się z prędkością światła w kierunku przystanku autobusowego, czy stacji kolejowej(niepotrzbene skreslić). Tutaj jednak znowu dopada nas szara rzeczywistość poranka. Autobus, pociąg się spóźnia. Dobrze, spóźnia się ale JEDZIE i to jest w tym momencie najważniejsze. Kochana komunikacja publiczna.

Co innego kiedy mamy urlop, wtedy takie drobne 10-15 minutowe spóźnienia nam nie przeszkadzają ?
Czy może mówię tutaj tylko za siebie? W każdym wypadku, wszystkim wybierajacym się na Maltę moge polecić autobusy, jako najlepszy możliwy środek komunikacji o każdej porze roku.

Nie chciałabym w tym miejscu rozpisywać się na temat sposobu jazdy po maltańskich drogach i bezdrożach, bo jest to temat na osobnego posta. Powiem tylko jedno: jeśli nie jesteście po treningu F1, nigdy nie prowadziliście terenówki na górzystym obszarze, bądź też nie posiadacie doświadczenia w porusznaiu się w ruchu lewostronnym, wybierzcie autobus. Z racji wielkości wyspy oraz rzeźby krajobrazu, na Malcie nie ma torów kolejowych. Z  tego powodu autobus, skuter, rower i samochód to nasze jedyne dostępne środku komunikacji.

Jak udało mi się dowiedzieć po Malcie i Gozo(na Comino mieszka obecnie jedna osoba i poza jednym hotelem nie mażdnych zabudowań)porusza się obecnie 360 autobusów. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że ilość linii może wprawić w zdumienie, jednak plan z dokładnym opisem, który autobus, dokąd jedzie jest na tyle przejrzysty, że każdy, naprawdę każdy, nawet osoba nieznająca angielskiego, z łatwością znajdzie drogę do obranego celu. Plany linii są dostępne w hotelach i informacji turystycznej, a czesto także w kioskach(darmowa broszura). Dodatkowo ogromny plan jest wywieszony na nowym temrinalu autobusowym w Vallettcie.

Poza ruchem prawostronnym, odziedziczonym po Brytyjczykach, także na Malcie, tak jak  w Wlk. Brytanii, musimy dać znak kierowcy autobusu, aby się zatrzymał, nawet jeśli znajdujemy się na przystanku i dla nas wydaje się oczywiste, że nie stoimy tam z braku innego zajęcia. Jeszcze nie tak dawno temu w autobusie można było kupić bilet tygodniowy w postaci zwykłego paragonu. Od zeszłego roku dostępne są specjalne karty elektroniczne w cenie 21 EUR za osobę dorosłą i 15 EUR za dziecko, pozwalające na nielimitowane przejazdy każdą dostępną linią, o każdej porze dnia i nocy na Malcie i Gozo. Taki bilet, w postaci plastikowej karty, zwany Explore jest dostępny praktycznie wszędzie, w kioskach w Vallettcie i Mdinie, w małych sklepikach itd. To jedna z najlepszych opcji, ponieważ pojedyńczy przejazd dla osoby dorosłej to koszt ok. 1,50 EUR do 3,00 EUR w zaleźności od pory dnia. Jeśli kilkakrotnie się przesiadamy, chcemy objechać wszytkie zakątki wyspy i nie martwić się czy mamy drobne na bilet itd., lepiej zakupić taką kartę, ktorą kaźdorazowo klikamy na terminalu u kierowcy, kiedy wsiadamy do autobusu.Inną możliwością jest bilet na 12 pojedyńczych przejazdów za 15,00 EUR. Tą kartę można także dzielić z innymi osobami, co nie dotyczy biletu Explore.

Dodatkowo chciałbym wspomnieć, że kierowcy są bardzo pomocni, nawet jeśli nie umiemy poprawnie wymówić nazwy miejcowości lub nie mamy pojęcia gdzie najlepiej wysiąść. Kto pyta, nie błądzi. Na co narzekają Maltańczycy w temacie komunikacji publicznej? Na przepełnione autobusy na pewnych trasach, na niewystarczają liczbę kursów do pewnych miejscowości oraz przede wszytkim na nagmninne spóźnienia autobusów i promów. Ponieważ chcę na blogu przekazywać jedynie prawdziwe informacje, powiem, że o ile nas jako turystów te spóźnienia raczej nie irytowały, to zastanawiamy się za każdym razem, jak normalni ludzie sobie z nimi radzą. Czasem zdarza się oczywiscie, że autobus przyjedzie punktualnie, jeśli jednak ktoś liczy na odjazdy wg. rozkładu  jak w Niemczech czy w Szwajcarii, może się bardzo rozczarować. Nie polecam więc nikomu denerwować się w razie spóźnienia, czy przepełnionego autobusu, jest to tyw. koloryt lokalny.

Na koniec chcę przytoczyć własny przykład bezcelowego czekania na autobus. Mieszkaliśmy wtedy  w St. Paul’s Bay i wybierałam się Mamą na Gozo, podczas gdy mój mąż nurkował na Comino. O godzinie 7:30 stałyśmy  już na przystanku z wypchanymi plecakami. Liczba ludzi na przystanku niepokojąco rosła z każdym kolejnym kwadransem spóźnienia. Obok była mała piekarnia,dużo pasażerów zakupiło więc coś do jedzenia, napój, czy też gazetę. Napięcie rosło. Po 1,5 godziny czekania posadziłam Mamę na betonowym murku. Nagle, krótko po 9:00, pojawił się upragniony autobus. Ludzie pchali się do niego, jak dzikie zwierzęta. Nam także udało się wsiąść i nawet zająć miejsca siedzące. Na kolejnym przystanku kierowca nie zabrał już nikogo, pędząc na złamanie karku do przystani, gdzie prom, czekał na pasażerów. Ostatecznie byłyśmy na Gozo ok. 10.30, czyli 2 godziny później niż zaplanowane. Mimo wszytko dzień bardzo się udał, ale myśl, że mieszkając tam, mogłabym przeżywać takie sytuacje na codzień trochę mnie zaniepokoiła. Jednak jak to się mówi : co kraj, to obyczaj i będąc na Malcie musimy się z pewnymi rzeczami po prostu pogodzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz