sobota, 30 stycznia 2016

Gozo, short characteristic/Gozo, krótka charakterystyka.


 
Gozo, short characteristic.
How to get there: Ferry from Northern part of Malta/Cirkewwa
If I had time, I would definitely make an questionnaire under title; What is Gozo? and send it to all possible people. The answers would surely make me laugh. The question above was truly sked to me, once I mentioned my holiday in Malta. A friend of mine, who has already been to Cambodia, Ghana and Nepal, who is familiar with name Lalitpur ( is it sth to eat?), did not know what Gozo is. I’m not blaming her, there is no such a person who knows everything, but one more time for her and for all, who think Malta is only one small island(not it is not, see the second post of the blog), I’m writing this short post mentioning the green island, how Gozo is commonly named.


Taking look of the measurements of Gozo we are not really impressed at first. The island is 14 km long and 7 km width. Planning the first trip to Gozo my husband thought we can see the whole island in one day, as it’s so small. After landing on Gozo and refusing having a taxi to Victoria( commonly called Rabat, capitol city of Gozo), we were walking and walking in the right direction and the way seemed not to have an end. What we did not know, is the fact that Gozo is not flat like a pancake, but very rangy (like Malta). It means on the map you may see that Victoria is just 3 km from the port, but in fact this are definitely not 3 km( believe me, we are people who jog about 10-14 km daily!!) . My hint would be: do not refuse taxi drivers waiting in the port, they are not expensive and ready to negotiate. We made this mistake at first, thinking WE CAN MANAGE and then we were desperately looking for any mean of transport.  I’m not exaggerating, Gozo has not such a good infrastructure as Malta and if you are hoping on going anywhere by bus, you are very wrong. Anyway after about 1,5 h looking for taxi, bus or a horseJ I sat on the street corner and was waiting for a miracle. It came in form of taxi passing by, which has been stopped by Atze. But then the prices were no more so low as in Mgarr ( the port, where the ferry stops). But taxis are not the only possibility to move from one city to another. There are also so called hop in, hop off busses. I can personally recommend them, depending on whether we want to see the whole island at one shot, or we have clearly defined aim of visit. Well this would be enough as short introduction to Gozo’s characteristic. To be continued.


Gozo, krótka charakterystyka.
Jak się tam dostać:  Prom z północnej części Malty, Cirkewwa

Gdybym miała czas na pewno przeprowadziła bym ankietę pt.; Czym jest Gozo? poprzez przeslanie jej do wszystkich możliwych osób. Pytanie przytoczone w temacie zostało mi naprawdę zadane i to przez osobę, która odwiedziła tak egzotyczne miejsca jak Kambodża, Ghana czy Nepal. Ta osoba ma nawet pojęcie czym jest Lalitpur (czy to cos do jedzenia?), nie wiedziała jednak co to Gozo, kiedy wspomniałam tą nazwę przy opowiadaniu o urlopie na Malcie. Oczywiście nie winie jej za tą niewiedzę, nie ma ludzi wszechwiedzących. Dla niej i dla wszystkich, którzy wciąż myślą, że Malta to tylko jedna mała wyspa, pisze ten post( po więcej informacji polecam zajrzeć do drugiego posta na tym blogu).
Gozo może się nam wydawać maleńką wysepką, jeśli spojrzymy na jej wymiary: 14 km długości i 7 km szerokości. Ta informacja, którą mój mąż wyczytał w Internecie sprawiła, iż był on święcie przekonany iż uda nam się zobaczyć całą wyspę jednego dnia  i to poruszając się na własnych nogach. Nic bardziej mylnego! Kiedy zeszliśmy z promu, postanowiliśmy oczywiście iść pieszo w kierunku stolicy i od razu odrzuciliśmy oferty stojących w porcie taksówkarzy. Proszę nie róbcie tego! Szliśmy więc, a czas mijał, natomiast celu nie było widać. Okazuje się bowiem, że Gozo jest tak samo górzyste jak Malta, więc odległość, która w linii prostej wynosi 3 km, na pewno w rzeczywistości trzema kilometrami nie jest (wierzcie mi, jesteśmy osobami, które biegają po 10-14 km dziennie!!). Zrozpaczeni i spoceni jak myszy szukaliśmy więc jakiegokolwiek środka transportu, aby przemieścić się w stronę Victorii (powszechnie zwane Rabatem miasto, stolica Gozo). Po 1,5 h szukania taksówki, autobusu, który będzie jechał (sic!), bądź koniaJusiadłam zrozpaczona na krawężniku i czekałam na cud. W tym miejscu pragnę jeszcze zaznaczyć, że jeśli wciąż wierzycie, iż infrastruktura na Gozo jest tak dobrze rozwinięta jak na Malcie, to możecie się rozczarować. Zasada numer jeden brzmi więc: nie liczcie na komunikację miejską na Gozo. Wracając do sytuacji, w której się znaleźliśmy, doczekałam się osobistego cudu w postaci mijającej nas taksówki, którą zatrzymał Atze. Jednak uwaga, taksówkarz poczuł się panem sytuacji i nie był już tak tani, jak Ci z Mgarr( port, gdzie ląduje prom), więc podążajcie za moją radą i negocjujcie ceny zaraz po przybyciu na Gozo z głową podniesiona do góry,  a nie jak my wyczerpani upałem i wyglądający jak dzieci zagubione we mgle. Ktoś spyta czy nie istnieje inna alternatywa poza taksówkami, oczywiście tak.  Stanowią ją tzw. autobusy hop in, hop off. Tutaj jednak trzeba sobie przemyśleć jaki jest nasz cel. Jeśli jesteśmy tylko jeden dzień na Gozo  a zależy nam na konkretnej atrakcji, to lepiej wybrać się tam taksówką( jest to po prostu tańsza opcja), jeśli jednak wiemy, że na Gozo mamy tylko jeden dzień i chcemy wyrobić sobie ogólny pogląd o wyspie, to warto kupić bilet na taki autobus i objechać całą wyspę(najlepiej wpierw bez wysiadania). Tyle na dzisiaj, temat Gozo będzie oczywiście kontynuowany.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz